Dělá se z komára velbloud? Nebo je na čase vrátit novinařině důstojnost?

V posledních několika letech jsme mohli být svědci útoků na reportéry, novináře, dokonce i na veřejnoprávní Českou televizi. Jsou tyto útoky oprávněné? Nebo tím jen politici skrývají své skutečné úmysly?

Případů, kdy politici odkloní kameru, či nadávají novinářům a smějí se jim, je spousta. Všichni jistě v živé paměti chováme, kdy štáb pana Miloše Zemana surově napadl reportéra a kameramana. Je to však správně? Mohou si to politici dovolit? Já věřím, že ne. V dobách před skoro třiceti lety, byla zakázána svoboda slova. Po revoluci byli novináři vnímání jako takzvaní strážci demokracie. Nahlíží politikům pod ruce a sledují jejich kroky, či úmysly. V posledních letech se však povedlo politikům zdiskreditovat novinařinu na takovou úroveň, že jim občané věří zhruba stejně, jako politikům. Nevěří. 

Situace vygradovala před jedenácti dny, kdy se veřejnost dozvěděla, že začali být tři investigativní novináři vyšetřováni Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Co má být skutečným důvodem vyšetřování?  GIBS spadá pod pana premiéra v demisi, Andreje Babiše. Novináři jsou přesvědčeni, že je to účelný krok k odtajnění jejich zdrojů, ze kterých čerpají informace. Co tím pan premiér sleduje? On sám dal příkaz GIBSu, aby se tím zabýval? Ať je to pravda, či nikoli, není radno tuto situaci podceňovat. Jakmile se politici, nebo stát, míchá do novinařiny, nedělá to dobrotu. Ba naopak, hrozí, že by mohla být ohrožena svoboda slova. Také máte ten pocit, že cenzura nám klepe na dveře? Obzvláště, když největší mediální společnost MAFRA je ve svěřenském fondu premiérovy ženy. 

Útoky na Českou televizi také nelze brát na lehkou váhu. Je to veřejnoprávní televize, musí být objektivní a podávat informace z obou stran. Pokud tomu tak není, měla by zakročit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Rozhodně ne pan prezident, či pan poslanec Okamura. Ti mohou podat podnět na Radu. Pokud pořad 168 hodin natáčí reportáž o předsedovi hnutí SPD, je na místě, aby se k danému tématu vyjádřil. ČT doložila události ze zákulisí natáčení reportáže o chování pana Okamury, a jeho bezdůkazné obviňování o podvodnosti pořadu. Co z toho všeho tedy vyplývá? Musíme si chránit objektivní novinařinu, reportéry a žurnalisty. Nikdo jiný to za nás, totiž neudělá.

 

Autor: Patrik Manev | pondělí 16.4.2018 14:00 | karma článku: 20,93 | přečteno: 2091x